Kādi ir psiholoģiskie ieguvumi no sportošanas?
🏃♀️ Parasti regulāras fiziskas aktivitātes tiek saistītas ar ieguvumiem fiziskajai veselībai, piemēram, svara kontrole vai sirds veselība, savukārt, psiholoģiskie ieguvumi ir ''tikai papildus ekstra''. Taču arvien turpina pieaug pētījumos balstīti pierādījumi, ka regulāras fiziskās aktivitātes var pat ļoti veicināt gan garīgās veselības problēmu (depresijas) novēršanu, gan uzlabot garastāvokli (Mutrie, 1999; Craft & Landers, 1999; Stathopoulou et al., 2006; Dunn et al., 2005; M.Jones & C. O`Beney, 2004), gan veicināt gribasspēku un mazināt stresu (Barton & Pretty, 2010).
💡 Diemžēl bieži varam novērot, ja noskaņojums ir slikts vai ir liels slinkums, tad sākt kustēties un sportot, ir pēdējais, ko cilvēkam gribas. Bet pētījumi apliecina, ka pat neliels sportisku aktivitāšu daudzums ir labāks par nekā nedarīšanu un jebkurš kustību daudzums, kas pārsniedz ikdienišķo līmeni - palīdz vairot gribasspēku (Barton & Pretty, 2010). Pētnieki iesaka, ka par spīti iedvesmas trūkumam kaut ko darīt - saņemieties un pamēģiniet pavingrot vai paskriet un šī rīcība atstās slinkuma sajūtu visas dienas garumā.
Mēs nevaram tiešā veidā kontrolēt savu motivācijas izjūtu, bet mēs varam kaut ko darīt, lai palielinātu iespēju to biežāk izjust. Un kā reizi fiziskas aktivitātes veicina motivācijas izjūtas rašanos - kaut vai neliels daudzums var veicināt impulsu darboties!
Psiholoģe Džulija Smita (Smith, 2022) iesaka, ka, ja vēlaties ieviest kādas pārmaiņas un sasniegt jaunus mērķus - pie reizes palieliniet arī savu fizisko aktivitāšu līmeni, jo tas būs lielisks veids kā stiprināt savu gribasspēku šo mērķu īstenošanai ilgtermiņā.
🔑 Būtiski ir atrast sev vispiemērotāko un interesantāko aktivitāti. Kaut ko tādu, kas pašam šķiet vērtīgi, interesanti, pieņemami un sākt ar vienkāršiem, pamata soļiem.
Esam veseli!
#running #wellbeing #pscychology #motivation